Written by 3:04 am Uncategorized

High school sports scores and highlights for boys tennis, lacrosse, track and …

CLEVELAND, Ohio — Here are high school sports scores and highlights for boys tennis, lacrosse, track and field for Wednesday, April 9, 2014. 

BOYS TENNIS

Avon 4, Lake Ridge Academy 1

Singles: Mostardi (A) d. Mayer 6-0, 6-0; Peckham (LRA) d. Nicklaus 6-2, 6-2; Burger (A) d. Kuman 6-1, 6-2.

Doubles: Baskar/Yates (A) d. Miller/Lin 3-6, 6-1, 6-2; Alexander/Williams(A) d. Kaisior/Sekrata 6-1, 6-4.

Copley 5, Tallmadge 0
Singles: Ong d. Blatt 6-0, 6-0; Aten d. Clark 6-0, 6-0; Du d. Koza 6-0, 6-1.
Doubles: M. Adzema/N. Adzema d. Conley/Kelly 6-0, 6-0; Juszczec/Kromalic d, Allen/Severns 6-0, 6-0.

Elyria 3, Brunswick 2

Singles: Kurela (B) d. Emilio 6-0, 6-0; Boyer (B) d. Peggs 6-2, 6-2; Katrinchak (E) d. Emert 6-2, 6-3.

Doubles: Orantek/McNickle (E) d. Wasylko/Prill 6-3, 6-1; Perkins/March (E) d. Dalzell/Dhanraj 6-1, 6-0.

Gilmour 3, Triway 2

Singles: Noall (G) d. Kozier 6-0, 6-0; Hillert (G) d. Wile 6-1, 6-0; Finch (T) by def.

Doubles: Hirbar/Reed (G) d. Walker/Hostettler 6-3, 7-5; Meyers/Koglman (T) d. Zhang/Piazza 6-3, 6-4

Notable: Gilmour will advance in the Ohio Tennis Coaches Association tournament and hosts Rocky River in the next round.

Highland 1, Revere 4

Singles: Hendrickson (R) d. Hutchings 6-1, 6-1; Harris (R) d. Hadler 6-3, 7-6 (1); Kumar (R) d. Hadler  4-6, 6-0, 6-3.

Doubles: Luth/Kelly (H) d. Gersman/Fielder 6-3, 6-2; Hansen/Kosich (R) d. Sours/Funk 7-5, 6-4.

Kenston 5, Chagrin Falls 0

Singles: Barr d. DeGreen 6-0, 6-0; P. Banning d. Katirji 6-0, 6-0; Martin d. McDonnell 6-1, 6-1.

Doubles: Bauck/T. Banning d. Kreger/Ellis 7-5, 6-2; Currington/Hoffmann d. Guzik/Esterer 6-4, 6-4.

Notable: Kenston is now 3-3.

Mayfield 5, Madison 0

Singles: Fukamachi d. Schauer 6-0, 6-0; Dalessandro d. Barton 6-1, 6-1; Faddoul d. Smith 6-0, 6-0.

Doubles: Curtin/Gagliardo d. Serral/Terelnes 6-0, 6-0; Dixit/Kusmer d. Dory/ McPherson 6-0, 6-0.

Norton 4, Crestwood 1

Singles: Csepe (N) d. Vaughan (CR) 6-3, 5-7, 6-3; Jevric (N) d. Shanhan (CR) 6-4, 6-0; Roth (CR) d. Collins (N) 6-1, 6-4.

Doubles: Roland/J. Jevric (N) def. Hanzlik/Monroe (CR) 6-2, 6-3; Hlas/Milich (N) def. Milburg/Agle (CR) 6-0, 6-1.

Notable: Norton is now 2-1 and Crestwood is 2-2.

North Olmsted  4, Amherst 1

Singles: Habecker (A) d. Boerwinkle 5-7, 6-1, 6-0; Benjamin (N) d. Adult 6-2, 6-0; Roll (N) d. Rakar 6-1, 6-0.

Doubles: Patel/Digges (N) d. Kneisel/Machesky 7-5, 6-4; Szeltner/Reinhard d. McGuire/Montgomery 6-1, 6-0.

North Royalton 4, Normandy 1

Singles: Peterjohn (NR) d. Ciavarella 6-2, 6-1; Clegg (NR) d. Flors 6-0, 6-3; Dick (No) d. Singaram 4-6, 6-3, 6-4.

Doubles: Hajovsky/Pixton (NR) d. Sychla/Vales 6-0, 6-3; Hilfer/Jereb (NR) d. Barnett/Katsar 6-0, 2-6, 6-3.

Oberlin 3, Rocky River B 2

Singles: Oleas (O) d. Thorp 6-2, 6-0; Walsh (O) d.  Wang 6-2, 6-1; Sherrod (O) d. Igbal 6-1, 6-1.

Doubles: Benson/Ridzon (RR)  d.  Frantz/Frantz 6-0, 6-3; Seffernick/Gilboy (RR) d. Fury/Annable 6-2, 6-2.

Revere 4, Highland 1

Singles: Hendrickson (R) d. Hutchings 6-1, 6-1; Harris (R) d. J. Hadler 6-3, 7-6 (1); 3rd singles: Kumar (R) d. I. Hadler 4-6, 6-0, 6-3.

Doubles: Luth/Kelly (H) d. Gersman/Fiedler 6-2, 6-2; Hansen/Kosich (R) d. Sours/Funk 7-5, 6-4.

Notable: Revere is now 2-1 overall, 1-0 in Suburban League play while Highland falls to 5-1, 1-1.

Shaker Heights 5, Mentor 0

Singles: Aschoff d. Suru 6-0, 6-1; Sophia d. Estok 6-1, 6-0; Zempolich d. Mowery 6-1, 6-2.

Doubles: Burrull/Foremski d. Miller/ Sparaccia 6-1, 6-2; Evans/Ragab 6-1, 6-0.

Strongsville 3, Brush 2

Singles: Bringman (S) d. Ronis 6-0, 6-0; Reed (S) d. Schmidt 6-2, 7-6 (2); Atchinson (B) d. Hryszko 6-4, 7-5

Doubles: Grimes/Gorski (B) d. Horseham/Hinckley 6-1, 7-6 (1); Heyniger/Sinhu (S) d. Best/Tapper 2-6, 6-2, 6-3.

St. Ignatius 4, Walsh Jesuit 1
Singles: Sandberg (W) d. Griffin 6-2, 6-3; Schuette (I) d Cona 6-0, 6-3; Hsia (I) d. Smith 2-6, 7-6 (2), 6-3.
Doubles: Zuber/Boakye (I) d. Steinbauer/Lewandowski 6-0, 6-4; Napoli/Fehn (I) d. Reneart/Dietrich 6-4, 6-1.

St. Vincent-St. Mary 4, Lake Catholic 1

Singles: Duffy (LC) d. Porcellato 6-3, 6-3; Manning (StVM) d. Dannemiller 6-4, 5-7, 4-6; Brown (StVM) d. Penney 1-6, 4-6.

Doubles: Manning/Difrangia (StVM) d. Fickes/Gaffney 1-6, 3-6; Mott/E. Garcia (StVM) d. Albanese/Pamer 1-6, 1-6.

West Geauga 3, Chardon 2

Singles: Dopfl © d. Douglas 6-2, 6-3; Morrissette © D Wenger 6-1, 6-0; Hanford (WG) d. Pischel 6-3, 6-1.

Doubles: Nagy/Drockton (WG) d. Murthe/Loch 6-2, 6-0; Vidal/Smith WG. D Coso Decipecla 6-2. 6-4.

Willoughby South 4, Eastlake North 1

Singles: Anzalone (WS) d. Pohl 6-1, 6-0; Godes (WS) d. McClain 6-3, 3-1 ret.; Formica (EN) d. Teknipp 7-6, 6-7, 7-6.

Doubles: Fauceglia/Chakraborty (WS) d. Curtis/Rayl 6-0, 6-0; Christou/Grzincic (WS) d. Volk/Barron 6-1, 6-1.

LATE:

Berea-Midpark 3, North Royalton 2

Singles: Peterjohn (NR) d. Buckholz 6-1, 6-1; Martinez (BM) d. Clegg 6-3, 6-3; Poscher (BM) d. Jereb 7-6 (6), 7-5.

Doubles: Hajovsky/Pixton (NR) d. Basler/Luu 6-1, 7-6 (3); Ngoyen/Kennedy d. Hilfer/Smith 6-1, 6-2.

BOYS LACROSSE

Benedictine 11, Holy Name 0

B (3-1): Yormick 3, Gilliam 3, Judy 2, Gedetsis, Vargas, Musarra. HN (0-4): None.

Goalies: B, Musarra (3 saves); HN (4).

LATE:

Solon 16, Medina 9

S: Caito 4, Mandry 4, Brown 3, Slagle 2, Schultz, Jenkins, B. Baty. M: Nanosky 3, Wilder 2, Codding, Hermann, Muniak, Wesner.

Goalies: S, Karn (9 saves); M, McMillen (11).

GIRLS

LATE

Archbishop Hoban 8, Orange 4

AH: K. Miller 3, Kaczmarczyk 2, N. Miller 2, Lauterjung. O:Shankling 3, Swift.

Goalies: AH, Reece (8 saves); O, Tenney (12).

Notable: The game was tied at 1 at halftime.

BOYS TRACK

Bedford 72, Euclid 57

Shot put: Peters (E) 55-2; Discus: Peters (E) 155-7; High jump: Carr (B) 6-0; Long jump: Cloud

(B) 20-10; 4×800: B 10:09; 110HH: Lee (B) 16.5; 100: Odom (B) 11.0; 4×200: B 1:31.13; 1,600:Bruster 4:58; 4×100: B 43.85; 400: Hayes (E) 55.0; 300IH: Owens (E) 45.5; 800: Williams 2:13;200: Tellman (E) 23.01; 4×400: B 3:45.

Chardon 78, Eastlake North 59

Shot put: Province (EN) 38-3; Discus: Province (EN) 130-10; Long jump: Jones (EN) 19-2; High jump: Petrecca (EN) 6-0; Pole vault: Bukovec (C) 12-6; 4×800: C 8:24.8; 110HH: Bukovec (C) 17.8; 100: Recchia (C) 11.8; 4×200: EN 1:40.6; 1600: Elswick (C) 4:34.1; 4×100: C 50.3; 400:Mlack (C) 51.8; 300IH: Jones (EN) 44.9; 800: Petrecca (EN) 2:11.1; 200: Mlack (C) 23.6; 3200:Green (EN) 9:56.5; 4×400: C 3:37.0.

Hudson 89, North Royalton 48

Shot put: Brandon (H) 40-5; Discus: Brandon (NR) 156-9; High jump: (tie) Bohland (NR), Thomas (H) 5-10; Long jump: Robinson (NR) 19-11; Pole vault: Nehock (NR) 12-6; 4×800: Gaynor, Bitter, Sinko, Mau (H) 8:39.5; 110HH: Green (H) 15.9; 100: Smith (NR) 11.4; 4×200: Woods, Smith, Mowny, Bohland (NR) 1:35.4; 1,600: Sinko (H) 4:46.0; 4×100: Woods, Smith, Mowny, Robinson (NR) 45.9; 400: Mowny (NR) 52.9; 300IH: Green (H) 42.5; 800: Mau (H) 2:05.3; 200: Woods (NR) 23.0; 3,200: Hallgarth (H) 10:31.0; 4×400: Green, Moffa, Mooney, McDonald (H) 3:35.3.

LATE:

Lake Catholic 106.5 , NDCL 42, Perry 26.5

Shot put: Gardner (LC) 44-9. Discus: Pipoly (L)137-11. High jump: Mozel (LC) 6. Long jump: Shirk (NDCL) 18-7. Pole vault: Ludwig (LC) 14. 4×800: NDCL 9:00.5. 110H:Rassavong (L) 16.1. 100: McDaniel (L) 10.9. 4×200: LC 1:31.80. 1,600: Hertz (NDCL) 4:51.4. 4×100: LC 46.3. 400: P 55.6.  300H: Ludwig (L) 40.2. 800: Pritchard (L) 2:07.9. 200:McDaniel (L) 24.2. 3,200: Beebe (NDCL) 10:52.9. 4×400: LC 3:44.4.

Normandy 74, Parma 60

Shot put: Hadden (P) 42-11. Discus: Truta (N) 98-3. High jump: Jones (N) 5-6. Long jump: Weenink (P) 13-5 Pole vault: Thompkins (P) 11-6. 4×800: N (Chmura, Renicker, Powers, Rush) 9:43.0.. 110H: Calta (N) 17.0 100: Cummings (P) 11.5 4×200: P (Bradley, Rivera, Olsieski, Cummings) 1:39.8. 1,600: Haroch (N) 5:05.0. 4×100: P (Bradley, Rivera, Olsieski, Cummings) 45.5. 400: Powers (N) 56.7 300H: Olsieski (P) 43.4 800: Haroch (N) 2:20.0 200: Rondin (N) 24.5 3,200: Chmura (N) 11:26 4×400: N (Powers, Calta, Olivas, Rondin) 3:53.0.

GIRLS TRACK

Chardon 98, Eastlake North 38

Shot Put: Wilson (EN) 29-3½; Discus: Wilson (EN) 90-1; High jump: Greenhoff (EN) 4-10; Long jump: Fatjola (EN) 14-7½; Pole vault: 10-0; 4×800: C 11:04; 100HH: Loetz (C) 18.4; 100: Frank (C) 13.4; 4×200: C 1:59.7; 1600: Park (C) 5:37.8; 4×100: C 55.8; 400: Ferrante (C) 57.6; 300IH: Loetz (C) 53.9; 800: Park (C) 2:40.2; 200: Ferrante (C) 25.9; 3200: Urbic (C) 13:10; 4×400: C 4:19.6.

Cleveland Heights 79 Lorain 55

Shot put: Miller (L) 26-7; Discus: Miller (L) 77-11; High jump: Davis (CH) 4-6; Long jump: Harper (CH) 15-11; 4×800: CH 11:15; 100H: Wilson (L) 16.3; 100: Rogers (L) 12.6; 4×200: Rogers, Wilson, Bostic, Scott (L) 1:49.77; 1,600: Gelles (CH) 6:01; 4×100: Dearmas, Scott, Wilson, Rogers (L) 50.9;400: Seidman (CH) 1:.03.7; 300H: Wilson (L) 51.0; 800: Odenbrett (CH) 2:46.3; 200: Rogers (L) 26.4; 3,200: Gelles (CH) 13:38.6; 4×400: Seidman, Hudson, Harper, Briggs (CH) 4:22.4.

Euclid 94, Bedford 37

Shot put: Harris (E) 35-8; Discus: Harris 99-5; High jump: Moore 5-1; Long jump: Robinson (E)

14-5; 4×800: E 11:20.7; 100HH: Brown (E) 18.4; 100: Jackson 12.4; 4×200: B 1:51; 1,600: Hudson

(E) 6:55; 4×100: E 52.48; 400: Perry (E) 1:04.9; 300LH: Mira (E) 52.1; 800: Johnson (E) 2:52; 200:Jones (B) 27.6; 4×400: B 4:25.

Medina 94, Shaker Heights 43

Shot Put: Moran (M) 36-3¾; Discus: Moran (M) 101-1; High Jump: Svoboda (M) 5-0; Long Jump:Acevedo (M) 17-6; Pole Vault: Baluch (M) 10-9; 4×800: Cullings, Keller, VanLeeuwen, Scavuzzo (M) 10:29.4; 100HH: Campbell (M) 17.7; 100: Owens (SH) 12.6; 4×200: Shaker Hts. 1:48.7;1600: Binczyk (SH) 5:23.0; 4×100: Shaker Hts. 51.0; 400: Pack (M) 59.9; 300IH: Kelly (M) 48.2;800: Scavuzzo (M) 2:26; 200: Pack (M) 27.1; 3200: Willse (M) 12:43.0; 4×400: Pack, Jones, Wolf, Scavuzzo (M) 4:17.6.

Rocky River 120 Midview 15

Shot Put: Yeager (R) 26-11; Discus: Hall (R) 86-4; High Jump: (tie) Krebs, Bobbitt (R) 5-0; Long Jump: DeCrane (R) 15-10; Pole Vault: Snavely (R) 9-0; 4×800: Brandt, Saad, Bierut, DeVito (RR) 10:10.1; 100H: McDonough (R) 17.4; 100: Bowman (M) 13.5; 4×200: DeCrane, Banks, Holcomb, Vining (RR) 1:55.5; 1600: Corcoran (R) 5:37.1; 4×100: DeCrane, Salberg, Rizi, Vining (RR) 54.3;400: DeVito (R) 62.9; 300H: McDonough (R) 47.9; 800: Bierut (R) 2:28; 200: McDonough (R) 27.8;3200: Pichola (R) 12:56; 4×400: DeVito, Holcomb, McDonough, Kelly (RR) 4:23.

LATE:

Lake Catholic 72.5, Perry 52.5, NDCL 36.5

Shot put: Surmond (P) 32-3. Discus: Sunmond (P) 93.6.High jump: McMahon (NDCL) 4-10. Long jump: Crofoot (P) 150-21/2. Pole vault: Cod (P) 9-6. 4×800: P 10:57.7. 100H:(LC) 17.7. 100: Butt (LC) 12.98. 4×200: LC 1:51.1. 1,600: LC 5:53.6. 4×100: NDCL 52.6. 400: LC 60.5. 300H: LC 51.4. 800: (LC) 2:38.8. 200: Stewart (NDCL) 26.0. 3,200: LC 12.51.8. 4×400: LC 4:14.6.

Normandy 91, Parma 41

Shot put: Gavin (N) 29-10. Discus: Gavin (N) 88-3. High jump: Krstic (N) 4-6. Long jump: Weenink (P) 13-5. Pole vault: Casey (N) 7-6. 4×800: N (Russin, Balazy, Yevtukh, Sivertson) 12:12.. 100H: Lippucci (N) 17.8 100: Casey (N) 13.6 4×200: N (Richards, Wakut, Stefanek, Squirek) 1:58.4.1,600: Conahan (N) 6:13.0. 4×100: P (Wesley, Redgeway, Weenick, Zaniz) 55.0. 400: Wesley (P) 65.7 300H: Casey (N) 51.1 800: Bruno (P) 3:09 200: Zanin (P) 28.5 3,200: Yevtukh (N) 14:30 4×400: N (Conahan, Siverston, McDonough, Jones) 5:00.0.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Close