Written by 11:00 pm Uncategorized

Colorado 4A High School Wrestling Pairings

First-round pairings for the Colorado Class 4A state high school wrestling tournament, which will be held Thursday, Feb. 20, at Pepsi Center:

CLASS 4A

106 pounds — Grant Willits, Pueblo County, 38-3, Fr. vs. Isaiah Martinez, Denver North, 11-9, So.; William Tomsic, Pueblo Central, 25-13, So. vs. Tyler Erzen, Elizabeth, 34-5, Sr.; Tyriq Jones, Mesa Ridge, 26-10, So. vs. Vincent Hoffman, Mullen, 26-7, Sr.; Noah Hermosillo, Eagle Valley, 27-13, Fr. vs. Morgan Fogg Thompson Valley, 17-4, So; Alec Oberndorfer, Lewis-Palmer, 38-8, Sr. vs. Jacob Vacha, Falcon, 21-11, Jr.; Terrell Banuelos, Montrose, 35-4, So. vs. Sam Zdenek, Windsor, 30-12, So.; Randen Espinoza, Palisade, 40-4, Jr. vs. Alonzo Samaniego, Greeley Central, 28-10, So.; Ben Markworth, Air Academy, 25-14, Fr. vs. Stephen Dabelko, Widefield, 42-4, Fr.

113 pounds — Michael Ramirez, Pueblo South, 34-7, Jr. vs. Anthony Nieto, Erie, 28-15, Jr.; Brandon Tyson, Broomfield, 23-14, So. vs. Vladyslav Kazakov, Thompson Valley, 32-9, So.; Andrew Atencio, Mullen, 27-8, Jr. vs. Brandon Rivas, Greeley Central, 37-7, Sr.; Antonio Trujillo, Pueblo East, 27-11, So. vs. Spencer Reynolds, Discovery Canyon, 23-13, So.; Tommy Stager, Niwot, 36-7, Fr. vs. Matthew Bailey, Berthoud, 31-14, Fr.; Dakota Thvedt, Steamboat Springs, 26-12, Fr. vs. Procopio Valdez, Mesa Ridge, 38-2, Sr.; Raul Lopez, Eagle Valley, 18-14, Fr. vs. Abraam Arreguin-Almanz, Mitchell, 21-7, Jr.; Coby Welch, Valor Christian, 31-12, So. vs. Josh Villa, Windsor, 40-6, Jr.

120 pounds — Jon Lewis, Windsor, 37-2, Sr. vs. Tom Hancock, Woodland Park, 21-16, Jr.; Matthew Lavengood, Durango, 29-7, Jr. vs. Trevor Wilch, Lewis-Palmer, 37-12, Jr.; Chris Sandoval, Pueblo County, 33-2, Fr. vs. Donald Sisneros, Mullen, 26-8, Sr.; Tylar Francis, Roosevelt, 22-12, Sr. vs. Erin Carrera, Pueblo East, 36-6, Sr.; Gavril Houston, Elizabeth, 37-4, Sr. vs. Hayes McCracken, Delta, 24-9, Sr.; Sage D’Ambrosia, Thompson Valley, 33-11, Sr. vs. Davis Baxter, Pueblo South, 30-13, Sr.; Juan Lopez, Northridge, 27-12, Sr. vs. Samuel Freeman, Mesa Ridge, 35-6, So.; Jesus Casillas, Vista Peak, 35-7, Sr. vs. Sam Turner, Discovery Canyon, 35-2, So.

126 pounds — Dalton Robertson, Weld Central, 38-4, So. vs. Jeremiah Montoya, Pueblo South, 9-12, Sr.; Jesus Morales, Battle Mountain, 21-7, So. vs. Sage Budd, Mead, 26-3, Jr.; Nick Wittrock, Summit, 31-4, Sr. vs. Peter Hanenberg, Air Academy, 37-9, Jr.; Austin Anaya, Mountain View, 31-17, Sr. vs. Darian Manzanares, Pueblo Centennial, 30-15, So; Justin Davis, Pueblo County, 32-9, Fr. vs. Romelo Salas, Golden, 28-7, Jr.; Trent Fair, Pueblo East, 20-13, So. vs. Collin Williams, Thompson Valley, 20-5, Jr.; Mitch White, Cheyenne Mountain, 19-11, Jr. vs. Matteo Ambriz, Windsor, 40-6, So.; Hunter Hall, Durango, 28-16, Jr. vs. Darek Huff, Broomfield, 42-6, Jr.

132 pounds — Marcus Martinez, Pueblo South, 29-3, Sr. vs. Harley Bending, Roosevelt, 20-12, Jr.; Jesse Ortiz, Mead, 29-6, Jr. vs. Dalton Hannigan, Palisade, 11-1, Sr.; Joey Neumann, Lewis-Palmer, 34-10, Jr. vs. Dallas Rohrig, Rifle, 23-3, Sr.; Elijah Benavidez, Pueblo East, 20-24, Jr. vs. Matt Berg, Thompson Valley, 20-3, Fr.; Bronson Spies, Conifer, 36-2, Jr. vs. Levi Gross, Montezuma-Cortez, 29-14, Jr.; Lyle Cooksey, Weld Central 29-10, So. vs. Jonathan Charpenter, Falcon, 31-10, Jr.; Jacob Meismer, Windsor, 35-9, Sr. vs. Jair Flores, Pueblo Centennial, 31-15, So.; Anthony Vigil, Mullen, 24-13, Sr. vs. Hunter Willits, Pueblo County, 38-2, Fr.

138 pounds — Isaac Naro, Pueblo South, 33-3, So. vs. Joey Lambert, Niwot, 25-12, Sr.; Ben Hewson, Thompson Valley, 39-11, Jr. vs. Matt Sandoval, Montrose, 32-7, Sr.; Dustin Hayden, Roosevelt, 33-13, Jr. vs. William Gieck, Wheat Ridge, 28-7, Jr.; Cameron Rhodes, Pueblo West, 28-16, Jr. vs. Darryan Vanderpool, Lewis-Palmer, 39-10, Sr.; Myles Wilson, Glenwood Springs, 42-2, Fr. vs. W.D. Arnold, Weld Central, 27-7, Sr.; James Engle, Pueblo Centennial, 32-10, Sr. vs. Connor Ventura, Broomfield, 18-14, So.; Brandon Aragon, Pueblo Central, 34-9, Jr. vs. Austin Sethman, Air Academy, 26-11, Sr.; Daryan Urquhart, Delta, 23-14, Jr. vs. Jimmy Fate, Berthoud, 46-2, So.

145 pounds — Tyler Oberg, Discovery Canyon, 35-1, Sr. vs. Rob Leonard, Elizabeth, 29-16, Jr.; Ulises Flores, Pueblo Centennial, 33-15, Sr. vs. Matt Combs, Mountain View, 41-6, Sr.; Travis Myers, Pueblo West, 26-10, Jr. vs. Lane Olsen, Longmont, 34-12, Sr.; Justice Ramos, Montezuma-Cortez, 29-12, Jr. vs. Randall Baker, Broomfield, 18-16, Jr.; Austin Zuniga, Pueblo South, 38-7, Jr. vs. Erick Palomino-Romero, Northridge, 34-9, Sr.; Cristian Cortez, Mead, 27-22, Jr. vs. Brandon Wetsch, Erie, 37-7, Sr.; A.J. Eleniewski, Conifer, 38-8, Sr. vs. Derrick Folsom, Pueblo County, 23-17, Sr.; Dominique Hughes, Mesa Ridge, 30-10, Sr. vs. Parker Simington, Thompson Valley, 41-3, So.

152 pounds — Keenan Lanteri, Windsor, 43-3, Sr. vs. Derek Horn, Delta, 31-13, Jr.; Connor Hart, Mullen, 27-11, Jr. vs. John Torres, Pueblo South, 35-8, Sr.; Rory Hughes, Air Academy, 28-15, Sr. vs. Austin Mildbrandt, Vista Ridge, 26-10, Sr.; Mike Berg, Thompson Valley, 21-5, Fr. vs. Devon Butler, Wheat Ridge, 28-9, Sr.; Jarod Albo, Broomfield, 25-10, Sr. vs. Wyatt Becwar, Mesa Ridge, 29-10, Sr.; Ruben Chagoya, Eagle Valley, 23-8, Sr. vs. Ivan Wolf, Longmont, 39-5, Sr.; Lane Lanier, Pueblo County, 21-18, Sr. vs. Paul Robeson, Greeley Central, 33-10, Sr.; John Leonard, Elizabeth, 26-11, Sr. vs. Keenan Wyatt, Pueblo Central, 39-4, Sr.

160 pounds — Phil Downing, Broomfield, 40-3, Sr. vs. Jonathon Hinton, Woodland Park, 22-14, Sr.; Canin Ritz, Discovery Canyon, 15-6, Sr. vs. Drake Greeott, Longmont, 34-11, Sr.; Justin Barham, Glenwood Springs, 35-5, Sr. vs. Christopher Shriver, Ft. Morgan, 33-10, Jr.; Gavin Baker, Golden, 16-14, Sr. vs. Jeremy Jaquess, Sand Creek, 30-5, Sr.; Chad Ellis, Berthoud, 39-5, Sr. vs. Daniel Brown, Delta, 27-13, Jr.; Kyle Prario, Elizabeth, 21-16, Jr. vs. Brian Roberts, Pueblo Centennial, 29-11, Jr.; Jessie Slepicka, Niwot, 23-14, Sr. vs. Lucas Bufmack, Canon City, 29-18, So.; Jake Schwarz, Thompson Valley, 32-12. Sr. vs. Keenan Willits, Pueblo County, 39-2, Sr.

170 pounds — Seager Oliver, Montezuma-Cortez, 37-2, Jr. vs. Josh Smith, Woodland Park, 29-9, Sr.; Jonathan Hernandez, Mountain View, 25-15, Jr. vs. Michael Ibarra, Mullen, 24-7, Jr.; Lucas Chieppo, Thompson Valley, 30-13, Sr. vs. Bobby Klob, Broomfield, 10-11, Sr.; Braxton Stewart, Palisade, 28-12, Sr. vs. Mark Espinoza, Pueblo South, 29-11, Sr.; Joe Keller, Windsor, 40-5, Jr. vs. Geordan Hussey, Golden, 23-14, Sr.; Justin Barron, Falcon, 36-6, Sr. vs. Adrian Mack, Discovery Canyon, 26-2, Sr.; Anthony Abbott, Canon City, 33-13, Sr. vs. Ladd Bunker, Erie, 39-4, Sr.; Adam Rojas, Greeley Central, 34-17, So. vs. Joseph Glenn, Lewis-Palmer, 35-6, Sr.

182 pounds — Zach Stodden, Broomfield, 32-4, Sr. vs. Connor Lawson, Montrose, 20-14, Sr.; Thomas Nichols, Longmont, 33-12, Sr. vs. Tremell Stanley, Mesa Ridge, 31-3, Sr.; David Eusea, Thompson Valley, 37-8, Jr. vs. Mitchel Chavez, Pueblo South, 8-4, Sr.; Max Althouse, Palmer Ridge, 17-22, Jr. vs. Alex Weber, Discovery Canyon, 29-9, Jr.; Phillip Benavidez, Pueblo East, 33-7, Sr. vs. Quinton Barber, Mountain View, 23-13, So.; Brad Ellis, Lewis-Palmer, 16-20, Jr. vs. Patrick Cunnion, Durango, 21-11, Jr.; Alfonso Nunez, Arvada, 19-7, Jr. vs. Cordell Stroud, Delta, 30-13, Sr.; Anthony Lagorio, Falcon, 26-13, Sr. vs. Brandon Brauser, Windsor, 35-7, Sr.

195 pounds — Kyle Couch, Mead, 43-1, Sr. vs. Logan Beatty, Mesa Ridge, 32-11, Jr.; Clayton, Coombs, Rifle, 32-9, Sr. vs. Dillon Dreher, Northridge, 32-10, Sr.; Brandon Yeager, Steamboat Springs, 28-8, Sr. vs. Patton Graff, Thompson Valley, 30-16, So.; Luke McAninch, Broomfield, 24-13, Sr. vs. Charlie Wallace, Falcon, 28-6, Sr.; Jaime Ramos Vega, Longmont, 38-4, Sr. vs. Alex Ramirez, Battle Mountain, 16-9, Sr.; Ben Self, Air Academy, 32-6, Jr. vs. Josh Medieros, Pueblo West, 32-10, Jr.; Ian Cheatum, Golden, 41-4, Sr. vs. Cody Killis, Canon City, 27-16, Jr.; Eduardo Rojas, Greeley Central, 24-21, So. vs. David Traynor, Discovery Canyon, 32-4, Sr.

220 pounds — Evan Lancelot, Pueblo Central, 37-2, Sr. vs. James Brown, Thomas Jefferson, 13-7, Sr.; Jonathan Dela Cruz, Palmer Ridge, 25-8, Jr. vs. Mitch Webster, Silver Creek, 23-5, Jr.; Noah Lennox, Golden, 34-6, Sr. vs. Mason Barber, Mountain View, 22-18, Sr.; Hunter Mooring, Pueblo West, 30-17, Fr. vs. Daniel Gustavson, Durango, 14-8, Sr.; Toby McBride, Ft. Morgan, 37-4, So. vs. Jorge Cortez, Mead, 34-13, Sr.; Blake Repshire, Canon City, 30-12, Jr. vs. Xavier Mendoza, Eagle Valley, 16-14, Jr.; Demitrius Miller, Pueblo Centennial, 36-7, Jr. vs. Alejandro Medina, Delta, 26-11, Jr.; Nate Ryken, Berthoud, 15-5, Sr. vs. Demetrius Zissimos, Broomfield, 5-0, Sr.

285 pounds — Justin Petrash, Air Academy, 33-3, Sr. vs. Jared Hennig, Berthoud, 15-12, So.; Jose Prado, Rifle, 28-9, Jr. vs. Billy Dabney, Cheyenne Mountain, 23-6, Sr.; Marcus Garcia, Delta, 36-8, Jr. vs. Thomas Rydzynski, Mesa Ridge, 27-12, Sr.; Luke Fowler, Lewis-Palmer, 26-17, Sr. vs. Jesus Ibarra, Ft. Morgan, 22-11, Jr.; Jacob Robles, Pueblo East, 39-5, So. vs. Cole Sittig, Steamboat Springs, 26-9, Sr.; Dallas Reins, Elizabeth, 38-6, Sr. vs. Jorge Munoz, Greeley Central, 36-9, Jr.; Austyn Harris, Broomfield, 35-6, Sr. vs. Bryson Whistance, Weld Central, 22-16, Sr.; Grayson Parton, Widefield, 21-15, Jr. vs. Jesus Casillas, Montrose, 26-3, Sr.

Order Reprint

Visited 3 times, 1 visit(s) today
Close